صنایع پتروشیمی

پلاستوفوم چیست؟ + معرفی ویژگی ها و کاربردها

پلاستوفوم چیست؟

پلاستوفوم چیست

پلاستوفوم نوعی پلی استایرن منبسط شده است که بیشتر افراد آن را با عنوان یونولیت می شناسند. این مدل پلیمر با رنگ سفید تولید می شود که در اکثر مواقع به عنوان عایق حرارتی، صدا و رطوبتی به کار می رود. این ماده براساس فرایند های شیمیایی به دست می آید به این ترتیب که مواد پلی استایرن را داخل قالب های قرار داده سپس عملیات انبساط بر روی آن انجام می گیرد.

 

ویژگی های پلاستوفوم

با توجه به اینکه پلی استایرن ها دارای چگالی پایینی  هستند عملکرد مناسبی در برابر رطوبت، صدا و حرارت دارند از این رو عایق مناسبی به شمار می روند. نکته مهمی که در مورد پلاستوفوم های ساختمانی وجود دارد این است که با مدل های معمولی پلی استایرن که اغلب با آن ها سروکار داریم متفاوت هستند.

یکی از مهم ترین ویژگی های پلاستوفوم هایی که در ساختمان به کار می روند این است که کندسوز بوده و در برابر آتش از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

این محصولات فاقد هرگونه مواد خطرناک و سمی هستند. در ساختار بلوک هایی که از پلاستوفوم ساخته شده است و در امور ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند یک نوع پوشش نسوز به کار می رود که در زمان وقوع حریق امکان مقاومت به مدت ۲۰ دقیقه را در برابر آتش دارد.

نکته ی مهم اینکه در صورتی که این محصولات از متریال های مرغوب ساخته شده باشند در برابر آتش از مقاومت بالایی برخوردار هستند و هنگام مجاورت با آتش مانند پلاستیک ذوب می شوند و پیشروی می کنند و باعث می شوند که آتش خود به خود خاموش شود. در صورتی که پلاستوفوم ها از مواد نامناسب ساخته شده باشند مانند بنزین عمل کرده و به سرعت آتش می گیرند.

پلاستوفوم ها را باید تا ۴۸ ساعت پس از تولید دور از دسترس افراد قرار داد به این دلیل که گازهای سمی در آن ها وجود دارد که در این مدت زمان از بین می رود.

ویژگی های پلاستوفوم

کاربرد پلاستوفوم ها

همان طور که می دانید پلاستوفوم ها به صورت بلوک ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از ویژگی های این بلوک ها وزن سبک آن ها است که در کنار آن بسیار مقرون به صرفه نیز می باشند. در مقایسه با بلوک های سیمانی این نوع بلوک از وزن بسیار کمی برخوردار هستند و موجب می شوند که وزن ساختمان ها به میزان زیادی کاهش پیدا کنند.

کاربران می توانند از بلوک های پلاستوفومی به عنوان عایق حرارتی و رطوبتی در ساختمان ها استفاده کنند. از مهم ترین کاربردهای عایق پلی استایرن می توانیم به عنوان عایق دیوارهای دو جداره و سقف های شیب دار، عایق کاری در نمای بیرونی و داخلی ساختمان ها اشاره کنیم. از دیگر موارد استفاده از این محصول برای کف و سقف روف گاردن ها، سردخانه ها هستند. بلوک های پلاستوفومی را برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی و ماکت های مختلف استفاده می کنند.

یکی دیگر از کاربردهایی که در سال های اخیر برای پلاستوفوم ها مشاهده می شود استفاده از آن ها در ساخت انواع ساندویچ پانل می باشد.

 

مزیت های پلاستوفوم

مزیت های پلاستوفوم

یکی از مهم ترین مزیت های پلاستوفوم غیر قابل اشتعال بودن آن است همان طور که در ابتدا اشاره کردیم بلوک های پلاستوفومی از وزن پایینی برخوردار است همین موضوع باعث می شود که به میزان ۲۰۰ کیلوگرم در هر متر مربع ساختمان ها سبک سازی شود.

یکی دیگر از مزیت های بلوک های پلاستوفومی این است که به راحتی برش می خورند. این نوع بلوک ها در مقایسه با بلوک های سفالی در اجرا و نصب از سرعت بسیار بالایی برخوردار هستند. از دیگر مزایای این بلوک ها افزایش مقاومت ساختمان ها است. با توجه به این امکان وجود دارد که تاسیسات از درون این بلوک ها عبور کنند این امر موجب کاهش ضخامت در طبقه های مختلف می گردد. این بلوک ها در برابر زلزله از پایداری بالایی برخوردار هستند و استفاده از آن موجب می شود که در مصرف تیرچه، میلگرد و آهن آلات صرفه جویی شود که این امر باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

خاصیت عایق بودن آن در برابر رطوبت، صدا و حرارت باعث می شود که این محصول به عنوان یک متریال مناسب در صنعت ساختمان سازی به شمار برود. بلوک های پلاستوفومی در برابر یخ زدگی از پایداری و دوام بالایی برخوردار هستند.

از دیگر مزیت های بی نظیر استفاده از بلوک های پلاستوفومی این است که تا ۱۵ درصد در مصرف بتن صرفه جویی می شود.

این متریال از خاصیت آنتی باکتریال برخوردار بوده و در برابر نفوذ جانوران و حشرات موذی از خود مقاومت بالایی نشان می دهد. یکی از پرطرفدار ترین نوع بلوک های پلاستوفومی انواع سقفی آن است که از قابلیت های زیادی مانند سهولت در حمل و نقل، امکان نصب و اجرای سریع و قیمت ارزان و مقاومت بالایی برخوردار هستند. یکی از مهم ترین مزیت های پلاستوفوم قابل بازیافت بودن آن است که به محیط زیست آسیبی نمی رساند.

شما می توانید جهت اطلاع از مشخصات کلیه محصولات پلی استایرنی و اطلاع از نحوه خرید و قیمت آنها به سایت محب بسپار مراجعه نمایید و یا با کارشناسان ما در شرکت محب بسپار در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *