صنایع پتروشیمی

دی اکتیل فتالات dioctyle phthalate (DOP)

دی اکتیل فتالات

دی اکتیل فتالات dioctyle phthalate (DOP)

دی اکتیل فتالات (DOP) که به آن دی اتیل هگزیل فتالات (DEHP) نیز گفته می شود، یک ترکیب آلی با فرمول مولکولی C6H4 (CO2C8H17) است. دی اکتیل فتالات که با وزن مولکولی و نقطه جوش بالا و فشار بخار پایین مشخص می شود، یکی از پرکاربردترین نرم کننده های عمومی است. با واکنش فتالیک انیدرید با الکلی مانند ۲-اتیل هگزانول سنتز می شود.

دی اکتیل فتالات (DOP) نرم کننده ای است که در تولید پلاستیک پلی وینیل کلرید انعطاف پذیر (PVC) استفاده می شود. dioctyle phthalate (DOP) در آب نامحلول است و از ثبات خوبی در برابر گرما و نور ماورابنفش و سازگاری گسترده و مقاومت عالی در برابر هیدرولیز برخوردار است.

موارد استفاده و کاربرد dioctyle phthalate (DOP) در زندگی روزمره

دی اکتیل فتالات (DOP) در PVC، پلی وینیل استات، لاستیکها، پلاستیک سلولزی و پلی اورتان استفاده می شود. کاربرد نهایی شامل استفاده در :

  • کفپوش و کاغذ دیواری
  • چرم مصنوعی
  • فوم های PVC
  • فیلمها
  • مواد چسبناک مانند چسب پلی اورتان یا پلی سولفید و چسبهای رنگی است.

دی اکتیل فتالات (DOP) یکی از پرکاربردترین نرم کننده ها در کاربردهای متنوع مانند کابل، سیم کشی، فیلم، کاغذ، رزین های وسایل پزشکی، دیوارها و کفپوشها است.

جهت شناسایی و خرید محصولاتی همچون خرید دی اکتیل فتالات نام تجاری و انگلیسی آن را به خاطر بسپارید. این نام‌ها، اسامی مختصر شده‌ای هستند که به شما در مطالعه و شناخت اجزا کمک می‌کنند. دی او پی یا همان دی اکتیل فتالات کاربردهای زیادی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به چرم مصنوعی‌با کیفیت مرغوب اشاره کرد.

موارد استفاده و کاربرد dioctyle phthalate (DOP) در زندگی روزمره

فرآیند تولید دی اکتیل فتالات (DOP)

تمام تولید کنندگان استرهای فتالات از فرآیندهای مشابهی استفاده می کنند. دی اکتیل فتالات (DOP) توسط استریفیکاسیون فتالیک آنیدرید با ۲-اتیل-هگزانول تولید می شود. این واکنش در دو مرحله متوالی رخ می دهد. اولین مرحله واکنش منجر به تشکیل مونواستر توسط الکل زدایی اسید فتالیک می شود. این مرحله سریع به اتمام می رسد. مرحله دوم شامل تبدیل مونوستر به دی استر است.

این یک واکنش برگشت پذیر است و با کندی نسبت به واکنش اول پیش می رود. برای تغییر تعادل به سمت دی استر، آب واکنشی با تقطیر حذف می شود. دمای بالا و کاتالیزور، سرعت واکنش را تسریع می کنند.

بسته به کاتالیزور مورد استفاده، درجه حرارت در مرحله دوم از ۱۴۰ درجه سانتیگراد تا ۱۶۵ درجه سانتیگراد با کاتالیزورهای اسیدی و از ۲۰۰ درجه سانتیگراد تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد با کاتالیزورهای آمفوتریک متفاوت است.

تغییرات خلوص ممکن است بسته به کاتالیزور، الکل واکنش دهنده و نوع فرآیند رخ دهد. الکل اضافی بازیابی و بازیافت می شود و dioctyle phthalate (DOP) با تقطیر در خلا خالص میشود. توالی واکنش در یک سیستم بسته انجام میشود. این فرایند را می توان به طور پشت سر هم یا به صورت دسته ای اجرا کرد.

فرآیند تولید دی اکتیل فتالات (DOP)

می دانید General purpose poly styrene (GPPS) چگونه بدست می آید؟ در صورت تمایل می توانید مقاله مرتبط با آن را مطالعه نمایید.

آشنایی با انواع فتالاتها

آشنایی با انواع فتالات‌ها مزایای بیشماری به همراه دارد. یکی از این مزایا خرید دی اکتیل فتالات به صورت اصولی و درست است.  زمانی که بدانید  چه محصولی مورد نظرتان است، انتخاب بهتری در پیش خواهید داشت. فتالاتها در انواع گوناگونی تولید می‌شوند اما شباهت‌های زیادی نیز دارند.  این مورد در مراحل ساخت، مواد مورد استفاده و …. به چشم می‌خورد.  مسلما زمانی که از مواد مشابهی در ساخت چند محصول استفاده شود، تشابه هایی به یکدیگر پیدا می‌کنند.

فتالاتها خانواده ای از ترکیبات شیمیایی هستند که به طور گسترده ای به عنوان مواد افزودنی در طیف گسترده ای از پلاستیکها و بسیاری از محصولات مصرفی و اساساً برای ساختن پلی وینیل کلراید (PVC) یا وینیل، انعطاف پذیر استفاده می شوند.

فتالاتها یکی از رایج ترین نرم کننده ها در جهان هستند که بسته به وزن مولکولی در دسته بندی فتالاتهای “مولکول بزرگ” یا “مولکول کوچک” دسته بندی می شوند. فتالاتهای مولکول بزرگ در ساختار شیمیایی خود ۱۳-۱۷ اتم کربن دارند، که به آنها دوام بیشتری می بخشد.

طیف گسترده ای از فتالاتها وجود دارند که هر کدام دارای خواص، کاربردهای ویژه و اثرات سلامتی هستند. در اتحادیه اروپا، پنج فتالات پرکاربرد توسط دفتر شیمیایی اروپا بررسی شده است که عبارتند از : دی اکتیل فتالات (DOP) یا (DEHP)، DBP ، DINP ، DIDP،BBP .

دی (۲-اتیل هگزیل) فتالات (DEHP)

دی (۲-اتیل هگزیل) فتالات (DEHP) شماره [۱۱۷-۸۱-۷] به دی اکتیل فتالات (DOP) نیز معروف است. دی اکتیل فتالات (DOP) استر فتالات الکل ۲-اتیل هگزانول است که به طور معمول توسط دیمریزاسیون بوتیرالدئید تولید می شود، بوتیرالدهید از پروپیلن سنتز می شود.

دی (۲-اتیل هگزیل) فتالات (DEHP) نرم کننده پلاستیکی است که عملکرد همه جانبه خوبی را ارائه می دهد و بنابراین برای بسیاری از محصولات مقرون به صرفه، از جمله مصالح ساختمانی مانند کف، کابلها ، پروفیلها و غشاهای سقف و همچنین محصولات پزشکی مانند کیسه های خون و تجهیزات دیالیز از آن استفاده می شود.

دی (۲-اتیل هگزیل) فتالات (DEHP) دارای راندمان پلاستیک پذیری ، میزان همجوشی و ویسکوزیته معقول است (برای کاربردهای پلاستیزول). مقدار DEHP در مواد پلیمری انعطاف پذیر متفاوت است اما غالباً در حدود ۳۰٪ (وزن) است.

دیوکتیل ترفتالات (DOTP)

با پیشرفت تکنولوژی،دیوکتیل ترفتالات (DOTP) به عنوان مکمل و ارتقا دهنده دی اکتیل فتالات وارد بازار شد. دیوکتیل فتالات یکی از موثرترین روشها برای دفع مواد زائد پلی اتیلن ترفتالات است، بدست آوردن دیوکتیل ترفتالات (DOTP)توسط الکل است. دیوکتیل ترفتالات (DOTP) بدست آمده توسط الکل به عنوان نرم کننده مخصوصاً جهت تولید پلی وینیل کلراید استفاده میشود و به دلیل هزینه پایین یکی از پرمصرف ترین مواد نرم کننده است.

نرم کننده های آن افزودنیها هستند، که با افزودن آنها به ماده ای خاص، انعطاف پذیری و نرمی مواد افزایش می یابد و پردازش و کار با مواد آسانتر میشود. این نرم کننده ها وقتی به مواد اضافه می شوند، فضای بین مولکولی را اشغال می کنند و باعث افزایش فاصله بین مولکولها می شوند. این پدیده منجر به انعطاف و ارتجاع پذیری بیشتر مواد میشود.

طبق تحقیقات انجام شده، افزودن مستقیم پلی اتیلن ترفتالات به مخلوط بتن برای مصالح ساختمانی حذف شد و به جای استفاده مستقیم از آن در مصالح ساختمانی، محصول الکلی بدست آمده از پلی اتیلن ترفتالات در دوغاب بتن استفاده شد. تأثیر دیوکتیل ترفتالات (DOTP) بر روی خصوصیات دوغاب بتن مانند خصوصیات الکتریکی، مکانیکی و سیالیت با استفاده از روش سطح پاسخ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و از نظر خصوصیات با دوغاب افزودنی بتن پلی اتیلن ترفتالات مقایسه شد.

نتایج نشان داد که مقاومت الکتریکی بتن با افزایش مقدار دیوکتیل ترفتالات(DOTP) افزایش یافت. دوغاب بهینه مخلوط دیوکتیل ترفتالات (DOTP) دارای مقاومت الکتریکی ۲۹.۹۰ برابر بیشتر، از دوغاب بتن مرجع است. علاوه بر این، ۱۰٪ از بتن مخلوط دیوکتیل ترفتالات (DOTP) با رسانایی گرمایی کمتر ۳۰.۳٪، مقاومت الکتریکی بالاتر از ۶۵۷.۷٪دارد. به منظور تولید ملات بتن مقاوم در برابر خوردگی، باید دیوکتیل ترفتالات (DOTP)به جای پلی اتیلن ترفتالات استفاده شود.

این ساختار شاخه دارد یوکتیل ترفتالات(DOTP) در مقایسه با سایر نرم کننده ها، خواص برتر بسیاری را فراهم می کند. برخی از این خصوصیات شامل نوسان پذیری پایین (در نتیجه ایجاد خصوصیات پایدار به ساختارهای کامپوزیتی)، ویسکوزیته پایین (ایجاد سیالیت بیشتر)، غیر سرطان زا بودن (عدم وجود ارتو-فتالات) و مقاومت الکتریکی بالا است.

در حال حاضر، دیوکتیل ترفتالات(DOTP) به دلیل خاصیت منحصر به فرد خود یکی از نرم کننده های پلاستیکی است که بیشتر در ایالات متحده آمریکا، اروپا و روسیه مورد استفاده قرار گرفته است. مصالح ساختمانی همیشه گزینه مفیدی برای دفع مواد زائد جامد بوده است زیرا این مواد زائد مانند WPET خصوصیات حرارتی، عایق الکتریکی و مقاومت شیمیایی را در ساختمان ایجاد میکنند.

با این حال، هنگامی که میزان استفاده از پسماندهای جامد WPET از مقادیر مشخصی فراتر رود، مشکلاتی از جمله تجزیه، تفکیک ساختار سیمان یا جمع شدن در یک طرف بتن ایجاد میکنند.

دیوکتیل ترفتالات (DOTP) در هنگام استفاده با خمیر سیمان نسبت به WPET مخلوطی یکدست و همگن تر تشکیل میدهد و ملات سیمان مخلوط DOTP (DOCEM) حدود ۷.۶ برابر مقاومت الکتریکی بیشتری نسبت به ملات سیمان مخلوط WPET (WPETCEM) از خود نشان می دهد.

وادرات و صادرات دی اکتیل فتالات

پیش از انجام صادرات دی اکتیل فتالات به کشورهای دیگر باید وزارت صنعت و معدن جمهوری اسلامی ایران آن را تعیین کند. شرایط را در بخشنامه به صورت کامل ذکر و قوانین و مقررات را بازگو کند.  کد طبقه بندی، شناسه ملی، نام شرکت و ضوابط جاری در قیدهای اساسی واردات و صادرات دی اکتیل فتالات محسوب می‌شود.

صادرات و وادرات موفق یک کارخانه صنعتی یا پتروشیمیایی به میزان چشم‌گیری به نرخ ارز در کشور و سودهای پس از آن بستگی دارد. متأسفانه به دلیل ارزش پایین ارز در کشور، وادرات و صادرات محصولاتی همچون صادرات دی اکتیل فتالات سودهای قابل ملاحظه‌ای در مقایسه با سایر کشورها در پی ندارد. البته این موضوع فقط در زمینه دی اکتیل فتالات صادق نیست و در تمامی محصولات صادراتی و وادراتی نمایان است.

موارد استفاده و مزایای فتالاتها از جمله دی اکتیل فتالات

فتالاتهای مولکول بزرگ، مانند دی اکتیل فتالات (DOP) بدون رنگ و بدون بو هستند و در بسیاری از محصولاتی که نیازمند عملکرد بالا، عمر طولانی و دوام بیشتری هستند، استفاده میشوند.

به دلیل عملکرد، دوام و پایداری زیاد، فتالاتهای مولکول بزرگ در درجه اول برای نرم کردن یا “پلاستیک” کردن وینیل استفاده می شوند. آنها محکم به ساختار وینیل می چسبند و به راحتی از محصول خارج و تبخیر نمیشوند.

گرچه میتوان از آنها در کاربردهای مختلفی استفاده کرد، اما انواع مختلف فتالاتهای مولکول بزرگ لزوماً قابل تغییر نیستند. ویژگیهای منحصر به فرد یک فتالات مانند دی اکتیل فتالات (DOP) معمولاً آن را برای یک محصول خاص مناسب میکند و به تولیدکنندگان این امکان را میدهد که با استفاده از (عملکرد و مشخصات ایمنی)، شکل ظاهری (بافت، رنگ، اندازه و شکل)، دوام و پایداری فتالاتها، نیازهای منحصر به فرد خود را تامین کنند.

از مهم‌ترین کاربردهای این محصول می‌توان به فیلترهوا، پلاستیک‌سازی،  رنگ‌سازی و pvc   اشاره کرد. تمامی موارد ذکر شده از مهم‌ترین محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی محسوب می‌شوند.

مصالح ساختمانی و ساخت و ساز :

  • از سقفهای کاذب گرفته تا چسبهای انعطاف پذیر و درزگیرها، روکشهای داخلی با دوام، از دی اکتیل فتالات (DOP) ، برای ایجاد طیف گسترده ای از سطوح وینیل با دوام تر و نگهداری آسانترد ر مصارف ساختمانی استفاده میشود.موارد عمده استفاده از PVC ، در ساختمانها عبارتند از : سقف وینیل، کفپوش انعطاف پذیر، کاغذ دیواری، سطح صوتی، پوسته ضد آب و عایق سیم برق.

سیم و کابل :

  • از فتالاتهای مولکول بزرگ، در عایق PVC برای سیم کشی برق که ابزارهای الکترونیکی را به هم متصل و پشتیبانی میکند، استفاده می شود. به عنوان مثال، ممکن است در PVC از dioctyle phthalate (DOP) استفاده شود که سیم کشی برق تلویزیونها و رایانه ها را انجام میدهد. برخی از مزایای استفاده از فتالاتهای مولکول بزرگ، شامل عملکرد دمای پایین، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر حرارت و مقاومت الکتریکی است.

خودرو و هواپیمایی :

  • در فضای داخلی ماشینها، مثل روکش صندلیها و تزئینات داخلی خودرو از وینیل نرم شده با دی اکتیل فتالات (DOP)، به دلیل دوام، مقاومت در برابر اشعه ماورابنفش و توانایی مقاومت در برابر دمای بالا استفاده می کنند. پوششها و اجزای PVC زیر بدنه در اتومبیل، به جلوگیری از خوردگی، در مقابل آب و هوا کمک میکند و همچنین میتوانند به عنوان پیشرانه های موشکی استفاده شود.

محصولات بیرونی :

  • از آنجا که دی اکتیل فتالات (DOP) به عملکرد انعطاف پذیر PVC کمک می کند تا در تغییر شرایط آب و هوایی – حفظ انعطاف پذیری در شرایط سرما و مقاومت در برابر تخریب دمای بالا – عملکرد خوبی داشته باشد، این مواد در بسیاری از محصولات بیرونی از جمله استخر شنا، شیلنگهای باغ و سطوح پشت بام و کفشهای ضد آب استفاده میشود.

منسوجات :

  • دی اکتیل فتالات یا DOP در منسوجات روکش دار، برای تولیدپارچه و چمدانهای مقاوم در برابر آب و هوا و همچنین به عنوان ماده روان کننده در نساجی مورد استفاده قرار میگیرد.

از فتالاتهای مولکول کوچک هم، اساسا به عنوان حلال در عطرها استفاده میشود تا ماندگاری طولانی تری داشته باشند و در لاک ناخن برای جلوگیری از ورقه شدن، استفاده می شود. آنها همچنین به عنوان مواد دفع کننده حشرات، به عنوان حلال در لاک و سموم دفع آفات و به عنوان عنصر رنگ دهنده استفاده می شوند.

نکات ایمنی

فتالاتها معمولاً از نرم کننده ها استفاده می کنند و از این رو انتظار می رود بازار جهانی دی اکتیل فتالات (DOP) در دوره جدید، شاهد رشد مداوم درآمد باشد. عوامل اصلی که احتمالاً رشد بازار فتالیک اسید را به دنبال دارد، افزایش تقاضا از طرف صنایعی مثل فیلم و کاغذ، کالاهای مصرفی، کابل و سیم کشی باشد، که باعث تحریک بازار جهانی دی اکتیل فتالات (DOP) در عصر جدیدشده است.

علاوه بر این، انتظار می رود افزایش تقاضا از مناطق در حال توسعه جهان، به ویژه از کشورهای آسیا و اقیانوسیه، رشد بیشتری داشته باشد. همچنین، اثربخشی هزینه و قیمت دی اکتیل فتالات یا DOP عامل دیگری است که منجر به اولویت استفاده از آن به عنوان نرم کننده می شود. با این حال، استفاده از آن در برخی از کاربردها مانند مواردی که ارتباط مستقیم و زیادی با مواد غذایی و وسایل پزشکی دارند، شاهد جایگزینی توسط نرم کننده های غیر فتالات هستیم، انتظار می رود این موضوع به عنوان مانعی برای رشد بازار جهانی دی اکتیل فتالات DOP در عصر جدید باشد.

قیمت دی اکتیل فتالات مانند سایر محصولات تولیدی به شکل مداوم دچار نوسانات ارزی می‌شود و نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن در نظر گرفت. جهت اطلاع از به روز‌ترین قیمت‌های دی اکتیل فتالات به وب سایت اینترنتی محب بسپار ایده گستر مراجعه فرمایید. این مجموعه با داشتن تجربه کافی در زمینه کسب و کار و فروش محصولات پلمیری به شما کمک می‌کند تا بهترین خرید را با قیمت مناسب تجربه کنید. قیمت این محصول به عواملی همچون مواد اولیه به کاربرده شده در آن، سایز و ابعاد، فروش و در نهایت نوع شرکت تولیدی بستگی دارد.

سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که آیا واقعا فتالاتها بی خطر هستند؟ در سالهای اخیر، ادعاهای زیادی در مورد اثرات فتالاتها، بر سلامتی مطرح شده است.اطلاعات علمی گسترده در مورد فتالاتهای بزرگ، اطلاعاتی را در مورد ایمنی فتالاتها در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد و کمک می کند تا سردرگمی عمومی در مورد فتالاتهای بزرگ، را در نظر داشته باشیم.

آژانس های علمی- دولتی و نهادهای نظارتی در سراسر جهان از ایمنی فتالاتهای بزرگ، در محصولات تجاری حمایت کرده اند.علاوه بر این، دانشگاهها، سازمانهای دولتی، تولیدکنندگان و آزمایشگاهها به طور مستقل تحقیقات گسترده ای در مورد فتالاتهای مولکول بزرگ انجام داده اند که نشان میدهد فتالاتهای بزرگ طی چند دقیقه پس از ورود به بدن به متابولیت تجزیه میشوند.

اطلاعات جمع آوری شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها طی ۱۰ سال گذشته نیز نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض همه منابع فتالات با هم، بسیار پایین است، بسیار پایین تر از سطح تعیین شده توسط دانشمندان در سازمانهای نظارتی.

در سال ۲۰۱۳، نماینده مواد شیمیایی اروپا (ECHA) ارزیابی خطرات احتمالی مرتبط با استفاده روزمره از DINP ، دی اکتیل فتالات DOP و DIDP توسط عموم مردم را منتشر کرد. آنها به این نتیجه رسیدند که استفاده بهداشتی DINP ، DOPو DIDP برای کودکان و بزرگسالان از جمله استفاده از دستکش، کفش، وسایل مدرسه کودکان مثل مداد، کیف و پاک کنهای مدرسه، پرده های دوش، چرم مصنوعیدر خانه ها و فضای داخلی اتومبیل، پوشش دیوار و کف ، سیم و کابل و غیره منجر به تهدید سلامتی نمیشود.

قیمت دی اکتیل فتالات

قیمت دی اکتیل فتالات به عواملی همچون نواسانات ارزی و هزینه تهیه مواد اولیه بستگی دارد.  در این زمینه استثنایی وجود ندارد و همانند سایر محصولات تولیدی قیمت‌گذاری می‌شود.  شاید از خودتان بپرسید که مواد اولیه مورد نیازتان  در ساخت دی اکتیل فتالات چیست؟! انیدرید فتالیک و دی اتیل هگزانول دو ماده اصلی در ساخت این روغن هستند.

دی اتیل هگزانول قیمت ثابتی ندارد و در بورس عرضه می‌گردد. درماه‌های اخیر به دلیل التهابات بازار و بورس این محصول رشد چندین درصدی داشته و نتیجه آن‌هم افزایش قیمت بیش از پیش است.

خرید دی اکتیل فتالات

ممکن است از خودتان بپرسید که چه افردای قیمت یا خرید دی اکتیل فتالات را در موتور جستوجوگر گوگل سرچ می‌کنند. این محصول برای شرکت‌های پتروشیمیایی و صنعتی از جایگاه مقبولی برخوردار است و توسط مشتریان زیادی در اینترنت سرچ می‌شود.

کارکنان خدمات فنی ما دارای تجربه حرفه ای گسترده ای در زمینه تولید و فروش دی اکتیل فتالات (DOP) جهت مصرف داخل و صادرات دی اکتیل فتالات (DOP) و نیز دستیابی به تخصص در زمینه های نظارت، کمک به راه اندازی و بهینه سازی عملکرد کاتالیزور هستند.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در خصوص نحوه خرید دی اکتیل فتالات (DOP) و یا قیمت دی اکتیل فتالات (DOP) نیاز دارید از طریق لینک زیر با کارشناسان شرکت تماس بگیرید. همچنین برای خرید دی اکتیل فتالات با حجم عمده و به قیمت مناسب نیز می توانید با بخش بازرگانی شرکت محب بسپار تماس بگیرید.

خرید دی اکتیل فتالات با استفاده از وب سایت اینترنتی محب بسپار  راحت‌تر و با سرعت بیشتری به انجام می‌رسد.  این مجموعه روغن دی اکتیل فتالات را با کیفیت درجه یک و قیمتی رقابتی به بازارعرضه می‌دارد. با خرید بی‌واسطه از این شرکت تولید کننده محصول را درب منزل تحویل بگیرید و یک خرید رضایتمند را تجربه کنید.

فروش دی اکتیل فتالات (DOP) در محب بسپار به چه صورت است؟

شرکت های تولید مواد مختلف پلاستیکی می توانند این ماده اولیه را به قیمت مناسب از شرکت محب بسپار بصورت خرده و عمده خریداری کنند.

خرید دی اکتیل فتالات از محب بسپار چگونه است؟

شما می توانید با بخش بازرگانی شرکت محب بسپار تماس بگیرید و این محصول را با حجم عمده و به قیمت مناسب تهیه کنید.

قیمت دی اکتیل فتالات وابسته به چیست؟

قیمت DOP به طور عمده ماننده سایر محصولات وابسطه به قیمت مواد اولیه و نوسانات بازار است.

دی اکتیل فتالات چیست؟

این محصول یکی از مهم ترین نرم کننده های انواعی از پودر گرانول پی وی سی (PVC) است.

 شرکت پتروشیمی محب بسپار ایده گستر

فایل PDF ماهیت شیمیایی dioctyle phthalate (DOP)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *