صنایع پتروشیمی

انیدرید فتالیک Phthalic Anhydride (PA)

انیدرید فتالیک

انیدرید فتالیک Phthalic Anhydride (PA)

انیدرید فتالیک (PA) یک ترکیب آلی سفید است که دارای بوی تند مشخصی است. در آب، الکلها و سایر حلالهای آلی قابل حل است و در ساخت فتالئین ها و سایر رنگ ها، رزین ها، نرم کننده ها و حشره کش ها استفاده می شود.

Phthalic Anhydride (PA)، آنیدرید اسید فتالیک است و نقش مهمی در ساخت و تولید نرم کننده های پلاستیک دارد. در حال حاضر با اکسیداسیون کاتالیزوری ارتو زایلن یا نفتالین بدست می آید.

انیدریدفتالیک را می توان از اسید فتالیک نیز تهیه کرد. انیدرید فتالیک به عنوان عنصر واسطه در شیمی آلی عمل میکند، به دلیل اینکه دو کاره است و به راحتی در دسترس است. استفاده اولیه از آنیدرید فتالیک (PA) به عنوان واسطه شیمیایی در تولید نرم کننده های پلی وینیل کلراید (PVC) است.

انیدرید فتالیک به عنوان ماده‌ای سمی و  به شکل پرک نیز شناخته می‌شود. اهمیت بالایی در صنعت دارد و به صورت جامدی سفید رنگ دیده می‌شود. نقش آن در در تهیه  و تولید پلاستی سایزرها ستودنی است.

ساختار شیمیایی انیدریدفتالیک

انیدرید فتالیک (PA) پودر سفیدزبر(فلس مانند) یا کریستالی و دارای ویژگیهای شیمیایی زیر است :

 • فرمول مولکولی C8H403
 • وزن مولکولی ۱۲ / ۱۴۸
 • نقطه ذوب ۱ / ۱۳۱
 • نقطه جوش ۵ / ۲۸۴
 • نقطه اشتعال ۱۵۱ (آزاد) ، ۱۶۵ (محصور)
 • نقطه احتراق خود جوش ۵۸۴
 • تراکم (جامد) g / cm3 527 / 1
 • محلول در آب، الکل ، اتر ، بنزن و بیشتر حلالهای آلی است.

Phthalic Anhydride (PA) یک انیدرید حلقوی و یک ماده شیمیایی اولیه مهم، به ویژه برای تولید نرم کننده است. دی بوتیل فتالات و دیوکتیل فتالات از نرم کننده های مهم هستند. انیدریدفتالیک Phthalic Anhydride (PA) و پلی اولها (مانند گلیسرول، پنترآریتریتول) می توانند رزین پلی آکریلات را به روش میعان، که در صنعت رنگ استفاده می شود، تولید کنند.

اگر یک اسید اشباع نشده با اتیلن گلیکول میعان شود، مواد شیمیایی حاصل، رزین پلی استر غیر اشباع، برای تولید رنگ عایق و پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه است.Phthalic  Anhydride (PA) ماده اولیه اسید بنزوئیک، اسید ترفتالیک است که در سنتز دارویی نیز استفاده میشود.

ساختار شیمیایی انیدریدفتالیک

در صورتی که علاقمندید تا در مورد ماهیت شیمیایی dioctyle phthalate (DOP) بیشتر بدانید مقاله ما را مطالعه نمایید.

کاربردهای Phthalic Anhydride (PA) در شاخه های مختلف صنایع

انیدریدفتالیک(PA) در درجه اول به عنوان یک ماده شیمیایی واسط و به عنوان مونومر برای استفاده در سازه های پلیمری استفاده می شود.

انیدرید فتالیک (PA) به طور گسترده ای در تولید رزین های پلی استر غیر اشباع (UPR) استفاده می شود که به نوبه خود در پلاستیکهای تقویت شده برای طیف گسترده ای از کاربردها مانند صنایع الکترونیک و ساخت و ساز و همچنین در وسایل حمام، قایقهای تفریحی و قطعات خودرو استفاده میشود.

کاربردهای Phthalic Anhydride (PA) در شاخه های مختلف صنایع

کاربرد آن در تولید رزین های آلکیدی نیز قابل توجه است، این رزین ها به نوبه خود در محصولات نهایی مانند رنگ، لاک و روکش استفاده می شوند. این ماده به عنوان ماده اولیه برای تولید PVC فتالات و نرم کننده ها با مصارف عمومی و به عنوان ماده اولیه در تولید سایر مواد شیمیایی از جمله پلی اتیلن های پلی استر و ساخارین استفاده می شود. این ماده همچنین در رنگدانه ها و رنگهای خاص و در دفع کننده های آتش یافت میشود.

رزین‌های پلی استر دافع حشرات است، در رنگ‌ها و لاک پاک‌کن‌ها نیز به صورت مداوم استفاده می‌گردد. رزین‌های آلکیدی بر اساس PA کاربردشان تعیین می‌شود. حلال جهت برنامه‌های معماری، تولید رنگ‌ها، علف‌کش‌ها، سموم، ساخت و تولید مواد مقاوم در برابر آتش، مبلمان، ماشین آلات، غشاهای سقف و استخر شنا از بی شمار کاربردهای این محصول به شمار می‌روند که انیدرید فتالیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به صورت کلی کاربردهای این محصول را به صورت زیر می‌توان جمع‌بندی کرد؛

 • الکید رزین جهت تولید و ساخت چسب
 • مرکب
 • رزین‌های پلی استری و پایه‌های رنگی
 • پلاستی سایزرهای v.c

نگهداری و جابجایی انیدرید فتالیک Phthalic Anhydride (PA)

انیدریدفتالیک (PA) باید در ظروف کاملاً مهر و موم شده و در یک مکان خشک و خنک و دور از آب، اسیدها، مواد اکسید کننده قوی، الکلها، آمینها و بازها نگهداری شود. این ماده باید مطابق با روشهای بهداشت ایمنی و مناسب جابجا شود.

کنترل های مهندسی مربوطه از جمله تهویه مناسب اگزوز باید اجرا شود. استنشاق ذرات انیدریدفتالیک (PA) می تواند باعث تحریک دستگاه تنفسی و علائم آلرژی یا آسم شود. انیدریدفتالیک (PA) تحریک کننده شدید پوست است، به ویژه برای پوستهای مرطوب و ممکن است باعث اگزمای پوستی شود و همچنین تحریک کننده شدید چشم است و ممکن است باعث آسیب به قرنیه و ملتحمه شود.

باید از تجهیزات محافظ شخصی مناسب استفاده شود. مطالعات حیوانی نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض شدید بخار فتالیک انیدرید (PA) باعث متراکم شدن، تحریک و آسیب سلولهای ریه می شود. هیچ مطالعه ای در مورد اثرات تولید مثل، رشد یا سرطان زایی بر روی محصول وجود ندارد.

مزایای اصلی انیدریدفتالیک

مزایای اصلی فرآیند تولید آنتی هیدریدفتالیک تکنوبل

 • عملکرد بالای انیدرید فتالیک (PA) : بازده بالای محصول آنیدریدفتالیک (حداکثر تا ۱۱۵ درصد وزنی) .
 • هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی پایینتر : غلظت بالای o-xylene در گاز باعث کاهش سرمایه گذاری و هزینه های بهره برداری می شود.
 • حذف کامل محصولات غیرمجاز : استفاده از پست راکتور، حذف کامل محصولات جانبی نامطلوب و به حداقل رساندن سوختن انیدریدفتالیک (PA) را نشان می دهد.
 • بازیابی حرارت بهینه : طراحی فرآیند دقیق و مبتکرانه امکان بازیابی بهینه گرما از گازهای راکتور و تولیدفشار بخار متوسط ​​(MP) و فشار بخار پایین (LP) را فراهم میکند.
 • استفاده از هرگونه کاتالیزور اکسیداسیون مناسب : طراحی فناوری، امکان استفاده از هر کاتالیزور اکسیداسیون مناسب – موجود در بازار را فراهم میکند.
 • هیچ نوسانی در مقادیر بخار صادراتی وجود ندارد : تکنوبل عملیات حرارتی و تقطیر پیوسته Phthalic Anhydride (PA) را ارائه میدهد. چنین طرحی نیاز به تجهیزات کمی کوچکتر و استفاده بسیار زیاد از منابع یکنواخت انرژی را افزایش میدهد. هیچ نوسانی در مقادیر بخار صادراتی وجود ندارد، که بطور منظم در سیستمهای تقطیر دسته ای اتفاق می افتد.
 • مراقبت از محیط زیست : محیط زیست، توسط سوزاندن آلاینده های مایع و گاز محافظت میشود.
 • عملکرد انعطاف پذیر : راکتور (های) بستر ثابت منجر به عملکرد انعطاف پذیر میشود.
 • بازدهی بالا : راندمان بالای کندانسورهای سوئیچ (تا ۹۹.۸ درصد).

 

گزارش فرایند مصرف Phthalic  Anhydride (PA) در دوره های مختلف

حدود ۹۰درصد مصرف انیدریدفتالیک در سه کاربرد عمده متمرکز شده است:

 • استرهای Phthalic Anhydride (PA) : این استرها به طور گسترده،به عنوان نرم کننده، برای رزین های پلی وینیل کلراید مورد استفاده قرار می گیرند.
 • پلی استرهای غیر اشباع (قابل سفت شدن در مقابل حرارت) : پلی استرهای غیر اشباع کاربردهای عمده ای در ساخت قطعات تقویت شده با فایبرگلاس مانند قایقها و وانها دارند.
 • رزین های آلکیدی گلیسرول:رزین های آلکیدی، مثل فتالاتپایه ای است که به طور گسترده ای برای رنگ استفاده میشود.

از زمان اولین انتشار Phthalic Anhydride (PA) ، به ترتیب از (مارس ۱۹۶۸) و (ژوئن ۱۹۷۴)، چندین جنبه از تولید آنیدرید فتالیک تغییر کرده است:

اکسیلن (o-Xylene) اکنون ماده اصلی تولید است، در حالیکه استفاده از نفتالین به عنوان ماده اولیه حدود ۱۶درصد از کل کاهش یافته است، بهسازی کاتالیزور راکتورهای کوچکتر را امکان پذیر می کند. پیشرفت در تجهیزات و طراحی دستگاههای ایمنی، باعث عملکرد ایمن در محدودیتهای انفجاری بالاتر از اکسیلن مورد نظر فراهم میکند و اکنون نگرانی های زیست محیطی نیاز به افزودن یک دستگاه زباله سوز گاز اگزوز دارد.

در حال حاضر، تقریباً همه Phthalic Anhydride (PA) توسط فرآیند راکتور اکسیداسیون بستر ثابت با کندانسورهای سوئیچ معمولی که Phthalic Anhydride (PA) را به عنوان ماده جامد میعان میکند، انجام میشود.

فرآیند تولید انیدرید فتالیک (PA)

اطلاعات مربوط به اکسیداسیون اکسیلن و نفتالین، دو فرآیند اصلی تولید انیدرید فتالیک (PA) ، به روز شده و تجزیه و تحلیل میشوند. تکنیکهای جدید برای تهیه کاتالیزورها، همه مبتنی بر روش اشباع و شامل کنترل پارامترهایی مانند pH و مقاومت یونی محلولها، توصیف شده است.

عملکرد کاتالیزورهای حاصل با کاتالیزورهای تهیه شده با روشهای دیگر مقایسه میشود. مواد حاوی گوگرد و مروج هایی مانند AG, P,NB ,SB عملکرد کاتالیزور را افزایش میدهند. مطالعات اثر آنها بر روی سطح، خواص اسیدی و تثبیت حالت اکسیداسیون وانادیوم در کاتالیزورهای پشتیبانی شده V2O5 شرح داده میشود.

آخرین تلاشها برای همبستگی ویژگیهای فیزیکوشیمیایی کاتالیزورها با ویژگیهای کاتالیزوری آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد. FTIR، طیف سنجی رامان، جذب بازها، V-NMR ، XRD ، XPS ، SIMS و هدایت الکتریکی در مطالعه کاتالیزورهای V2O5 / TiO2 استفاده میشود، که درک بیشتر از اثرات خواص مانند اسیدیته و حالت اکسیداسیون سطح را امکان پذیر میکند. تأکید ویژه ای بر حضورVIV داده شده است، که تصور میشود باعث انتخاب کمتری از فتالیک انیدرید (PA) میشود.

برای اکسیداسیون اکسیلن، تشکیل محصولات فرعی غیرقابل انعطاف پذیر به عنوان یک واکنش ثانویه ایجاد می شود، که توازن کربن ضعیف را در برخی شرایط تجربی بدست می آورد.

فرآورده های فرعی غیرقابل فرار، که تشکیل آنها با وجود مکانهای اسید قوی همراه است، می توانند بر روی سطح کاتالیزور جذب شوند، منجر به غیرفعال شدن شوند، یا تحت احتراق کامل قرار بگیرند و به عنوان منبع CO2 عمل کنند. تلاش برای تعیین کمیت و مشخص کردن آن محصولات جانبی توصیف میشود.

مدل سازی واکنش با استفاده از هر دو راکتور بستر ثابت و مایع، از جمله مطالعه پارامترهایی مانند دمای ورودی و دمای حمام، تجزیه و تحلیل می شود. مدلها با توجه به غیرفعال سازی کاتالیزور نیز تولید می شوند.

برای اکسیداسیون اکسیلن، غیرفعال سازی با فرآیندهای برگشت پذیر همراه است، مانند تغییر در حالت اکسیداسیون وانادیوم، رسوب ترکیبات ناپایدار و غیرقابل برگشت، مانند تغییرات ساختاری، کاهش سطح، رسوب و تغییر غلظت مروج در سطح کاتالیزور.

مطالعه کاتالیزورهای V2O5 / TiO2 EUROCAT ، در تعدادی از آزمایشگاههای اروپایی، بررسی شده و عملکرد آنها با سایر کاتالیزورهای V2O5 / TiO2 مقایسه می شود.

توجه داشته‌باشید فروش انیدرید فتالیک با توجه به کیفیت ساخت کشور و کارخانه سازنده تأیین می‌گردد. یک امر طبیعی است که هر چه محصول کیفیت بالاتری داشته‌باشد فروش آن نیز بیشتر باشد. به همین دلیل یک کارخانه صنعتی و پتروشیمیایی باید در تک تک مراحل به خوبی بر اجزای ساخت نظارت داشته باشد و گمانه‌زنی ها را در زمینه مواد اولیه مورد استفاده برطرف سازد. اگر می‌خواهید در وب سایت اینترنتی مورد نظر، جستوجوی دقیق‌تری داشته‌باشید باید از شماره تعرفه کالا بهره ببرید.

در وادرات انیدرید فتالیک پنج موضوع مورد بحث است. ۱. سال ورود ۲. گمرک ۳. کشور ۴. ارزش که به دلار تأیین می‌گردد.  همچنین در نظر بگیرید با وجود شرایط اقتصادی کنونی ایران، ارزش دلار در کشور ما بالا است به همین جهت محصولات را با قیمت بالایی به کشور وارد می‌کنیم. وادرات و صادرات انیدرید فتالیک و محصولات این چنینی در مناطق ویژه اقتصادی و فرودگاه‌ها انجام می‌پذیرد.

موارد استفاده از زایلن

زایلن یکی از برترین مواد شیمیایی تولید شده در ایالات متحده است و معمولاً از نفت خام حاصل میشود. استفاده از زایلن بسیار زیاد است، هم در حالت خالص و هم در ترکیبات. به طور گسترده ای در چندین صنعت و همچنین در عرصه های دندانپزشکی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. اما زایلن همچنان بهترین ماده شیمیایی برای اهداف پردازش و رنگ آمیزی بافت محسوب میشود.

یکی از اصلی ترین موارد استفاده از زایلن به عنوان روان کننده است و از این رو در روغن موتور یا روغن ترمز استفاده می شود. از خصوصیات حلال قوی زایلن در چاپ، لاستیک و فرآیند چرم استفاده میشود.

زایلن یکی از اجزای روان کننده های روغن موتور، رنگ و مواد رقیق کننده رنگ ، واکس، ضد یخ ، مواد درزگیر، چسب و حتی بنزین و سیگار است. در برخی از چسبها از زایلن استفاده می شود. از زایلن به عنوان پاک کننده نیز استفاده می شود. استفاده های اضافی از زایلن شامل افزودن آن به آفت کش ها و ضد عفونی کننده ها است.

کاربردهای اورتوکسیلن (OX) و بازار

ارتوکسیلن (OX) دواز سه ایزومر بزرگ تجاری زایلن است. تقریباً تمام خروجی ارتوکسیلن (OX)در تولید انیدریدفتالیک(PA) مصرف می شود که سه کاربرد اصلی دارد: نرم کننده های فتالات که در ترکیب رزین های پلی وینیل کلراید (PVC) استفاده می شود.

رزین های پلی استر غیر اشباع (UPR) که در کاربردهای مهندسی ترموست تقویت شده با شیشه استفاده می شود و رزینهای الکیدی که عمدتا برای پوششهای سطحی استفاده میشوند.

مقادیر کمی ازارتوکسیلن (OX) در کاربردهای حلال (که در حال کاهش است) و در ساخت باکتری کش، علف کش سویا و مواد افزودنی روغن استفاده میشود.یک روزنه جدید برای OX تولید پلیمر پلی اتیلن نفتالات (PEN) است که یک پلی استر با عملکرد بالا است که در فیلم و بسته بندی های سفت و سخت استفاده می شود که در آن نیازهای عملکرد دقیقتر از محصولات پلی اتیلن ترفتالات (PET) است.

نفتالات (PEN) یک بازار نوظهور و بالقوه است که میتواند تقاضا برای ارتوکسیلن (OX) را در آینده افزایش دهد. با این حال، تقاضای انیدریدفتالیک (PA) بیشترین تأثیر را در بازارهای ارتوکسیلن (OX) دارد. بیشترین استفاده از Phthalic Anhydride (PA) در ساخت نرم کننده ها، عمدتا دیوکتیل فتالاتاست که برای اصلاح پلیمرهای ترکیبی، در درجه اول PVC استفاده می شود.

از این رو، مصرف انیدریدفتالیک (PA) عمدتا به رشد PVC انعطاف پذیر بستگی دارد، که به دلیل مصرف در صنایع ساخت و ساز و اتومبیل نسبت به شرایط اقتصادی حساس است.

دومین کاربرد بزرگ انیدرید فتالیک (PA) در UPR ها است که برای تولید رزینهای تقویت شده با فایبرگلاس استفاده می شود. بازارهای اصلی آنها ساخت و ساز، دریایی و حمل و نقل – نیز با شرایط اقتصادی در ارتباط هستند در حالیکه رشد UPR توسط اشباع شدن مناطق عمده کاربرد تعدیل می شود.

سومین خروجی بزرگ، رزینهای آلکیدی مبتنی بر انیدرید فتالیک (PA) است که در روکشهای حلال برای کاربردهای معماری، ماشین آلات، مبلمان و وسایل استفاده میشود. به دلیل محدودیت در سطح ترکیبات آلی فرار در روکشهای سطحی، روند کندی دارند.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد Phthalic Anhydride (PA) نیاز دارید به این لینک مراجعه نمایید.

اگر می‌خواهید خرید انیدریدفتالیک را از طریق لینک انجام دهید؛  ابتدا باید در منو اصلی سایت، فرم عضویت را کامل و اطلاعات دقیق خود را یادداشت فرمائید.  همچنین اگر از آگهی‌ها، لیست قیمت‌ها و نحوه به روز رسانی محصولات اطلاعات دقیقی ندارید!  به قسمت تعرفه مراجعه فرمائید تا از تخفیف‌ها و راهنمایی‌های ارجمندی برخوردار شوید.

نکته‌مهمی که در این میان باید به خاطر بسپارید این است که پیش از انجام معامله،  خدمات ارائه محصول، صحت کالا و پرداخت وجه را به نحو صحیح برسی فرمائید.

خدمات فنی ما

کارکنان خدمات فنی ما دارای تجربه حرفه ای گسترده ای در زمینه تولید و فروش انیدریدفتالیک (PA) جهت مصرف داخل و صادرات انیدریدفتالیک (PA) و نیز دستیابی به تخصص در زمینه های نظارت، کمک به راه اندازی و بهینه سازی عملکرد کاتالیزور هستند.

صادرات انیدرید فتالیک به شرایط خاص و استاندارد‌های مطلوبی بستگی دارد.  جهت صدور این محصول به بخشنامه‌ای از طرف گمرک جمهوری اسلامی ایرانی نیاز است.  مدیر کل دفتر صادرات طی نامه و اعلامیه‌ای پذیرفته‌شدن محصول و صدور آن را ابلاغ می‌‌گرداند‌. شرایط صادرات کالا نیز در همین راستا منتشر می‌گردد که بایستی مطابق با آخرین قوانین و مقررات وضع شده از سوی کشور ایران باشد.

ما با تحقیق و توسعه، آینده را شکل می دهیم و رشد سودآوری را توسعه می دهیم. فرآیندهای بهینه شده و راه حلهای سیستم هوشمند، همراه با محصولات جدید و نوآورانه، سهم عمده ای در موفقیت دراز مدت مشتریان و همچنین خود ما دارند.

علاوه بر این، ما در حال حاضر با دانشگاه های برجسته، موسسات تحقیقاتی، شرکت های تازه تاسیس و شرکای صنعتی در ارتباط هستیم که به فعالیتهای تحقیقاتی ما در سراسر جهان قوت بیشتری می بخشد.

جهت استعلام آخرین قیمت انیدرید فتالیک می‌توانید با شرکت تولید کننده محصول تماس حاصل فرمایئد. همچنین کارشناسان فروش محب بسپار تلاش زیادی در زمینه ارائه خدمات مناسب به مشتریان و راهنمایی‌های لازم انجام می‌دهند.

شما کاربر گرامی می توانید به منظور اطلاع از قیمت انیدریدفتالیک ، دریافت مشاوره و خرید انیدریدفتالیک (PA) در گریدهای مورد نظر خود می‌توانید با کارشناسان ما در واحد بازرگانی ارتباط بگیرید.

مهمترین کاربرد انیدریدفتالیک چیست؟

تولید رزین های پلی استر

خرید انیدریدفتالیک به چه صورت است؟

برای خرید انیدریدفتالیک می‌توانید به فروشگاه تخصصی محب بسپار مراجعه کنید و یا با کارشناسان ما در تماس باشید.

صادرات انیدریدفتالیک به کدام کشورها انجام می شود؟

به کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی

قیمت انیدریدفتالیک PAچقدر است؟

انیدریدفتالیک نسبت به سایر محصولات مشابه تقریبا قیمت مناسب‌تری دارد اما قیمت نهایی آن به شرکت سازنده‌ی و نوسانات بازار وابستگی زیادی دارد

فایل PDF اهمیت تولید Phthalic Anhydride (PA)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *