صنایع پتروشیمی

General purpose poly styrene (GPPS) چگونه بدست می آید؟

General purpose poly styrene (GPPS)

General purpose poly styrene (GPPS) چگونه بدست می آید؟

General purpose polystyrene (GPPS) در اثر پلیمریزاسیون مونومر استایرن و به صورت گرانول استوانه ای شفاف، تولید میشودکه از طریق قالب گیری تزریق یا اکستروژن در دمای ۱۹۰-۲۳۰ درجه سانتیگراد به محصول نهایی تبدیل میشود. این ماده،از وضوح و استحکام خوبی برخوردار است و به شکل شفاف یا رنگی از آن استفاده میشود تا محصول نهایی براق و کم هزینه باشد. از پلی استایرن (PS) و پلاستیکهای مبتنی بر PS به دلیل کم هزینه بودن، سهولت در پردازش و دامنه گسترده ای از گریدها، بسیار استفاده می شود.

GPPS

GPPS

کاربردهای مختلف General purpose poly styrene (GPPS) در زندگی روزمره

پلی استایرن با کاربرد عمومی،که به اختصار  GPPS نامیده می شود، از پلیمر مونومر استایرن و از طریق فرآیند تعلیق بدست می آید.این ماده یک محصول جامد است، که بصورت گرانول فشرده می شود تا طیف وسیعی از محصولات را تولید کند.این ماده دارای وضوح و شفافیت بالا است. General purpose poly styrene (GPPS) نسبتاً قوی و مقاوم در برابر فشار محیط است.

این ماده به راحتی جریان می یابد، و آن را برای استفاده در قالبهای محصولات نهایی مانند اسباب بازی، درپوش CD، آویزها و لیوانهای پلاستیکی مناسب میکند.از این پلی استایرن در مواردی مانند تجهیزات IT ، جعبه های جواهرات و انواع دیگر محفظه ها استفاده میشود و همچنین از General purpose poly styrene (GPPS) برای ساخت محصولات پزشکی یکبار مصرف مانند لوله های آزمایشگاهی، کیتهای آزمایشگاه،ظروف پتری، لوازم حمام و تجهیزات باغبانی نیز استفاده می شود.به همین ترتیب دامنه کاربرد این نوع پلی استایرن گسترده است.

موارد استفاده GPPS

موارد استفاده GPPS

آیا می دانید High Impact Poly Styrene (HIPS) برای چه استفاده می شود؟

انواع دیگر عبارتند از

 • پلی اتیلن با چگالی بالا : از پلی اتیلن با چگالی بالا در ساخت وسایل خانگی مانند ظروف، درپوشها و کیسه ها و همچنین برای قالب گیری تزریقی، ضربه ای و چرخشی استفاده میشود. این مادهمحکم است، پردازش آن آسان است و شفافیت بالایی دارد.
 • مقاومت بالا : برخلاف General purpose poly styrene (GPPS)، پلی استایرن با مقاومت بالا (HIPS) حاوی لاستیک است و در ساخت محصولاتی استفاده می شود که باید در برابر ضربه مقاوم باشند و شفافیت آن کمتر از GPPS است.این ماده یک جریان استاندارد دارد، شفاف است اما کمتر از GPPS ، در برابر ترک خوردگی مقاوم است و در قالب گیری تزریقی استفاده می شود.این کاربردها شامل ورقهای مخصوص فریزرها میشود.
 • پلی پروپیلن : از پلی پروپیلن برای کاربردهای زیادی استفاده می شود.میتوان آن را نیز تزریق کرد.این ماده برای محصولاتی مانند محفظه و اسباب بازیها استفاده می شود.این ویژگی با استحکام، ویژگیهای پردازش و شفافیت آن مشخص می شود.
 • اتیلن وینیل استات : این ماده در فرایندهای قالب گیری و چسبهای حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پلی اتیلن خطی با چگالی پایین : این ماده میتواند با سایر رزین ها نیز مخلوط شود.موارد استفاده آن از قوطی های یخ گرفته تا درب، ظروف یکبار مصرف، قطعات خودرو و اسباب بازیها است.این ماده میتواند درجه حرارت پایین را به خوبی تحمل کند و دارای شفافیت بالایی است.
 • کوپلیمر : از کوپلیمر برای ساخت درب و محفظه های شفاف استفاده میشود.محکم و روشن است.این ماده معمولاً در ساخت کالاهای مصرفی سخت مورد استفاده قرار می گیرد.همانطور که از اطلاعات فوق ارائه شد، General purpose poly styrene (GPPS) و انواع مختلف آن برای کاربردهای بسیار متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند.مقرون به صرفه بودن تولید، سهولت ذخیره سازی و ویژگیهای قالب گیری مواد، بازیافت چنین محصولاتی را از اهمیت بیشتری برخوردار کرده است. بدون پلی استایرن، بسیاری از محصولات یکبار مصرف و لوازم خانگی امروزه موجود نبودند.

چه تفاوتها و شباهتهایی بین HIPS و GPPS وجود دارد؟

پلی استایرن (PS) یکی از محبوب ترین مواد ترموپلاستیک در جهان است، اما بسته به نوع کاربرد آنها،ممکن است شما بخواهید از پلی استایرن با مقاومت بالا (HIPS) یاپلی استایرن با کاربرد عمومی(GPPS)استفاده کنید؟هر یک از آنها دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند که باید قبل از تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه برای پروژه و کاربرد نهایی، در مورد آنها خوب تحقیق کنید.

در Petro Providers ، ما مفتخر به ارائه تخصصی ویژگیهای مواد در زمینه تولید محصول به مشتریان خود هستیم.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوع پلی استایرنی که می خواهیدبه عنوان محصول نهایی خود انتخاب کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

چه تفاوتهایی بین HIPS و GPPS وجود دارد؟

تفاوتهای GPPS در مقایسه با HIPS به شرح زیر است :

 • در حالیکه هر دوی GPPS و HIPS کم هزینه در نظر گرفته می شوند، اما General purpose poly styrene (GPPS) مقرون به صرفه تر است.
 • (GPPS) شکننده است و دارای مقاومت پایین تر در مقابل ضربه و همچنین ثبات ابعادی کمتری نسبت به (HIPS) است.
 • برخلاف HIPS ،GPPS دارای یک لبه نازک آبی رنگ شفاف است.(GPPS)دارای وضوح شیشه ای مانند است که باعث محبوبیت آن در بسته بندی مواد غذایی شده است و میتوان آن را به راحتی به اشکال مختلف قالب زد و شکل داد.

چه چیزهای مشترکی بین HIPS و GPPS وجود دارد؟

در حالیکه بعضی از تفاوتهای کلیدی بین رزین های پلی استایرن با مقاومت بالا(HIPS) و General purpose poly styrene (GPPS)، وجود دارد. اما آنها دارای چندین ویژگی مشترک هستند :

 • هر دو رزینی کم هزینه، سفت و سخت دارند.
 • پردازش و تولید آنها آسان است.
 • روشهای فرآوری شامل قالب گیری تزریقی، اکستروژن، بادی و ترموفرمینگ است.
 • هر دو با FDA سازگار هستند و همین امر باعث شده است که آنها در وسایل آشپزخانه و بسته بندی مواد غذایی بسیار مورد استفاده قرار گیرند.
 • هر دو درکاربردهای بهداشتی نیز استفاده میشوندو قابل بازیافت هستند.

ویژگیهای منحصر به فرد General purpose poly styrene (GPPS) چیست؟

پلی استایرن با کاربرد عمومی(GPPS) میتواند توسط انواع روشهای مصنوعی پلیمری شود، صنعت فعلی عمدتا از پلیمریزاسیونانبوه و پلیمریزاسیون تعلیق،برایپلی استایرن با کاربرد عمومی(GPPS)استفاده میکند و محصولی ایجاد میشود که شامل ویژگیهای زیر است:

 • General purpose poly styrene (GPPS) در هیدروکربنهای معطر، هیدروکربنهای کلردار، کتونهای آلیفاتیک و استرها قابل حل است. این ماده میتواند در برابر عملکرد برخی روغنهای معدنی، اسیدهای آلی، قلیایی و نمک مقاوم باشد.
 • دارای جذب پایین آباست.
 • General purpose poly styrene (GPPS) میتواند خواص مکانیکی و پایداری ابعادی خود را در شرایط مرطوب هم حفظ کند.
 • دارای خصوصیات الکتریکی عالی است.
 • مقاوم در برابر شرایط محیطی،تحت تأثیر تغییرات دما و رطوبت و تحت تأثیر تخلیه تاج نیست.
 • مقاوم در برابر اشعه ایکس، عاری از بو و طعم است.
 • غیر سمی است.
 • عیب اصلی General purpose poly styrene (GPPS) شکننده بودن آن و همچنین عدم مقاومت در برابر ضربه و حرارت است و فقط در دماهای پایین و بار کم قابل استفاده است.

تولید کنندگان پلاستیک بازیافتی

بازیافت پلاستیک امروزه به عنوان یک برند تجاری پیشرو شناخته شده است.بسیاری از کشورهای جهان در حال کار بر روی پروژه هایی برای ایجاد انواع مختلف پلاستیکهای قابل استفاده مجدد هستند.نام تثبیت شده در این عرصه با نام اختصاری(GRM POLYMER)است. این شرکت با تولید مواد خام ارزانتر از اختراعات و استارت آپهای جدید پشتیبانی می کند.آنها زباله های پلاستیکی را بازیافت کرده و آنها را به گلوله های پلاستیکی General purpose poly styrene (GPPS) قابل استفاده مجدد،تبدیل می کنند.این گلوله ها برای تولیدکنندگان محصولات جدید مفید هستند و هزینه تولید آنها نیز چندان زیاد نیست.

بازیافت پلاستیک

بازیافت پلاستیک

انواع روشهای قالب گیری ترمو پلاستیک

در دنیای در حال تحول، از پلاستیک برای ساخت همه چیز، از قطعات بدنه خودرو گرفته تا قطعات مصنوعی بدن انسان استفاده می شود.برای ایجاد اجزای حیاتی و اطمینان از عملکرد مطلوب، بسیاری از تولیدکنندگان استفاده از قالب گیری با تزریق پلاستیک را انتخاب می کنند.متناسب با نیازهای متنوع صنعت، روشهای مختلفی از قالب گیری پلاستیکی نیز موجود است که هر کدام ویژگیها و مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهند.در زیر تعدادی از رایج ترین روشهای مختلف قالب گیری پلاستیک آورده شده است.

قالب گیری بادی

روش قالب گیری بادی،مشابه مراحل دمیدن در شیشه است.برای دمیدن قالب یک قطعه، یک قسمت بزرگی ازپلاستیک کهمعمولاً به شکل یک لوله  است،گرم شده و با هوا باد میشود و تا زمانیکه تمام قالب پر شود،ادامه می یابد. به این ترتیب پلاستیک General purpose poly styrene (GPPS) به شکل دلخواه خود در می آید.

بعد از سرد شدن، قسمت پلاستیکی تازه شکل گرفته از قالب خارج می شود.قالب گیری بادی به ویژه برای تولید اجسام توخالی یک تکه و در حجم زیاد مفید است، زیرا این فرآیند میتواند به سرعت ظروف یکدست و با دیواره نازک ایجاد کند.مناسب برای اشیا کوچک مانند بطریها، و همچنین ظروف بزرگتر مانند ظروف ذخیره سازی و طبل است.مواد استفاده شده در این روش شامل پلی اتیلن با چگالی کم، پلی اتیلن با چگالی بالا، پلی اتیلن ترفتالات، پلی پروپیلن و پلی وینیل کلراید است.

قالب گیری بادی

قالب گیری بادی

قالب گیری فشاری

قالب دهی با فشار شامل قرار دادن General purpose poly styrene (GPPS) گرم شده در داخل قالب گرم شده، سپس بستن آن برای فشرده سازی پلاستیک به شکل دلخواه است. پس از خنک شدن، قطعه پلاستیکی از قالب خارج میشود. فرآیند گرمایش، به شما اطمینان میدهد که محصول نهایی یکپارچگی و شکل خود را حفظ خواهد کرد.قالب گیری فشاری مزایای منحصر به فرد بسیاری را به همراه دارد. هم مقرون به صرفه است و هم بسیار کارآمد. این فرایند همچنین کاملاً متنوع است و به تولیدکنندگان امکان می دهد قطعاتی را ایجاد کنند که از نظر ضخامت، طول و پیچیدگی بسیار متفاوت باشند.

از آنجا که در قالب دهی بافشار اغلب از کامپوزیتهای پیشرفته برای مواد پلاستیکی استفاده میشود، فرآیند تولید قطعات با دوام و مقاوم تر را موجب می شود که در بین طیف وسیعی از صنایع مختلف محبوبیت دارد. به عنوان مثال، در این روش معمولاً از مواد با مقاومت بالا مانند رزینهای حرارتی، فایبرگلاس و پلاستیکهای تقویت شده استفاده می شود و در نتیجه محصولات مقاومتراز سایر فرآیندهای قالب سازی هستند.این روش برای تولید قطعات،در طیف گسترده ای از کاربردها، از جمله قطعات خودرو، لوازم خانگی وچوب لباسی چوبی استفاده میشود.

قالب گیری اکستروژن

در حالیکه در انواع روشهای قالب گیری پلاستیک، از اکستروژن برای قرار دادن رزین های پلاستیکی General purpose poly styrene (GPPS) در قالب استفاده میشود، قالب گیری اکستروژن، مواد پلاستیکی ذوب شده را مستقیم به شکل قالب در می آورد. این فرایند از این نظر منحصر به فرد است که شکل قالب، شکل محصول نهایی را تعیین میکند.قالب اکستروژن برای ساخت قطعات با طول بلند و مقطع های یکنواخت ایده آل است.

مشابه دستگاه قالب گیری تزریق پلاستیک، دستگاه قالب گیری اکستروژن دارای یک پیچ است که ​​برای تغذیه رزین پلاستیک General purpose poly styrene (GPPS) به داخل فیدر،می چرخد. سپس پلاستیک مذاب از طریق قالب حرکت می کند و یک شکل لوله ای طولانی ایجاد میکند. سپس اکستروژن خنک شده، از دستگاه خارج میشود.قالب اکستروژن برای قطعات توخالی مانند لوله ها و نی ها مناسب است.

قالب گیری اکستروژن

قالب گیری اکستروژن

قالب گیری تزریقی

از بین فرایندهای مختلف قالب گیری موجود، قالب گیری تزریقی متنوع تر است، زیرا میتوان از آن برای ایجاد انواع قطعات هم در اندازه و هم در شکل استفاده کرد.اصول اولیه قالب گیری تزریقی کاملاً ساده است، اما در مورد حفظ سازگاری قطعه، روند واقعی می تواند بسیار پیچیده باشد. این فرآیند شامل تزریق پلاستیک ذوب شده به قالب است که از فولاد ساخته شده است.

قالب خود دارای حفره هایی است که قطعات را تشکیل می دهد. پس از تزریق ، پلاستیک مذاب حفره ها و بقیه قالب را پر می کند. پس از خنک شدن، قطعات توسط پین ها خارج میشوند.به لطف قابلیت انعطاف پذیری عالی، می توان از قالب تزریق برای ایجاد همه چیز از قطعات بزرگ خودرو گرفته تا قطعات کوچک و پیچیده و در تجهیزات جراحی استفاده کرد. قالب گیری تزریق همچنین امکان سفارشی سازی بالا را فراهم می کند، زیرا از رزین های پلاستیکی و مواد افزودنی مختلفی میتوان استفاده کرد.

محصولات سفارشی حاصل از قالب گیری تزریقی

محصولات سفارشی حاصل از قالب گیری تزریقی

قالب گیری تزریقی برای ایجاد حجم بسیار زیاد قطعات دقیق مناسب ترین است.به محض شروع تولید ، هزینه هر قسمت به طور قابل توجهی کاهش می یابد، و این روند برای تولید با حجم بالا بسیار اقتصادی است. قالب گیری تزریق پلاستیک General purpose poly styrene (GPPS) یک راه حل بسیار قابل اعتماد برای تولید تعداد زیادی از اجزای دقیق و سازگار است. همچنین نسبت به سایر روشهای قالب گیری کارآمدتر و مقرون به صرفه تر است، زیرا ضایعات بسیار کمتری تولید می کند.در نتیجه ، اغلب از قالب تزریق برای ساخت قطعات با کیفیت بالا در حجم بالا استفاده میشود.

اثرات زیست محیطی

پلاستیک یکی از محبوب ترین و مفیدترین مواد در دوران مدرن است. ما در حال حاضر حدود ۲۰ برابر بیشتر از ۵۰ سال پیش از پلاستیک استفاده میکنیم.ما می توانیم با استفاده مجدد و بازیافت مواد تا حد امکان، طول عمر پلاستیکها را بهینه کنیم.مطمئناً، بازیافت پلاستیک یک گام مناسب در جهت کنترل تجمع آلاینده ها در زمین است.

فایل  General purpose poly styrene (GPPS)،PDF چگونه بدست می آید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *