صنایع پتروشیمی

پلی استایرن معمولی (GPPS) + آشنایی با کاربردها و انواع مختلف آن

General purpose poly styrene (GPPS)

GPPS چیست؟

بدون شک از خاص‌ترین زنجیره‌های شیمیایی در بازارهای صنعتی و پتروشیمیایی پلی استایرن است که در انواع مقاوم و معمولی به بازار عرضه می‌گردد. پلی استایرن معمولی را با نام GPPS نیز می‌شناسند که همان نام تجاری انگلیسی آن است.  لاستیک بوتادین، روغن معمولی و استایرن سه جزو اصلی ساخت پلی استایرن معمولی می‌باشد.

گرید ۱۴۶۰ در دسته پلی استایرن‌های معمولی قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های این محصول می‌توان به شفافیت و سختی بالا اشاره کرد که در دمای ۱۹۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی گراد از طریق قالب گیری استروژن به محصول مورد نظر تبدیل می‌شود.

تولید و ساخت ظروف یکبار مصرف از مهم‌ترین کاربردهای پلی استایرن معمولی به شمار می‌رود. تولید لوازم خانگی و ورزشی از بیشمار مزایا دیگر این پلیمر می‌باشد.

پلی استایرن معمولی (GPPS) چگونه بدست می آید؟

پلی استایرن معمولی (GPPS) در اثر پلیمریزاسیون مونومر استایرن و به صورت گرانول استوانه ای شفاف، تولید می شود که از طریق قالب گیری تزریق یا اکستروژن در دمای ۱۹۰-۲۳۰ درجه سانتیگراد به محصول نهایی تبدیل می شود.

این ماده، از وضوح و استحکام خوبی برخوردار است و به شکل شفاف یا رنگی از آن استفاده می شود تا محصول نهایی براق و کم هزینه باشد. از پلی استایرن (PS) و پلاستیکهای مبتنی بر PS به دلیل کم هزینه بودن، سهولت در پردازش و دامنه گسترده ای از گریدها، بسیار استفاده می شود.

پلی استایرن معمولی (GPPS) چگونه بدست می آید؟

 

کاربردهای مختلف پلی استایرن معمولی (GPPS) در زندگی روزمره

پلی استایرن با کاربرد عمومی،که به اختصار GPPS نامیده می شود، از پلیمر مونومر استایرن و از طریق فرآیند تعلیق بدست می آید. این ماده یک محصول جامد است که بصورت گرانول فشرده می شود تا طیف وسیعی از محصولات را تولید کند.

این ماده دارای وضوح و شفافیت بالا است. پلی استایرن معمولی (GPPS) نسبتاً قوی و مقاوم در برابر فشار محیط است. این ماده به راحتی جریان می یابد و آن را برای استفاده در قالب های محصولات نهایی مانند اسباب بازی، درپوش CD، آویزها و لیوانهای پلاستیکی مناسب میکند.

از این پلی استایرن در مواردی مانند تجهیزات IT ، جعبه های جواهرات و انواع دیگر محفظه ها استفاده می شود. همچنین از پلی استایرن معمولی (GPPS) برای ساخت محصولات پزشکی یکبار مصرف مانند لوله های آزمایشگاهی، کیتهای آزمایشگاه، ظروف پتری، لوازم حمام و تجهیزات باغبانی نیز استفاده می شود. به همین ترتیب دامنه کاربرد این نوع پلی استایرن گسترده است.

آیا می دانید High Impact Poly Styrene (HIPS) برای چه استفاده می شود؟

کاربردهای مختلف پلی استایرن معمولی (GPPS) در زندگی روزمره

انواع دیگر عبارتند از

 • پلی اتیلن با چگالی بالا : از پلی اتیلن با چگالی بالا در ساخت وسایل خانگی مانند ظروف، درپوشها و کیسه ها و همچنین برای قالب گیری تزریقی، ضربه ای و چرخشی استفاده میشود. این ماده محکم است، پردازش آن آسان است و شفافیت بالایی دارد.
 • مقاومت بالا : برخلاف پلی استایرن معمولی (GPPS) ، پلی استایرن با مقاومت بالا حاوی لاستیک است و در ساخت محصولاتی استفاده می شود که باید در برابر ضربه مقاوم باشند و شفافیت آن کمتر از GPPS است. این ماده یک جریان استاندارد دارد، شفاف است اما کمتر از GPPS ، در برابر ترک خوردگی مقاوم است و در قالب گیری تزریقی استفاده می شود. این کاربردها شامل ورقهای مخصوص فریزرها می شود.
 • پلی پروپیلن : از پلی پروپیلن برای کاربردهای زیادی استفاده می شود. می توان آن را نیز تزریق کرد این ماده برای محصولاتی مانند محفظه و اسباب بازیها استفاده می شود. این ویژگی با استحکام، ویژگیهای پردازش و شفافیت آن مشخص می شود.
 • اتیلن وینیل استات : این ماده در فرایندهای قالب گیری و چسبهای حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پلی اتیلن خطی با چگالی پایین : این ماده می تواند با سایر رزین ها نیز مخلوط شود. موارد استفاده آن از قوطی های یخ گرفته تا درب، ظروف یکبار مصرف، قطعات خودرو و اسباب بازیها است. این ماده می تواند درجه حرارت پایین را به خوبی تحمل کند و دارای شفافیت بالایی است.
 • کوپلیمر : از کوپلیمر برای ساخت درب و محفظه های شفاف استفاده می شود. محکم و روشن است. این ماده معمولاً در ساخت کالاهای مصرفی سخت مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که از اطلاعات فوق ارائه شد، پلی استایرن معمولی General purpose poly styrene (GPPS) و انواع مختلف آن برای کاربردهای بسیار متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. مقرون به صرفه بودن تولید، سهولت ذخیره سازی و ویژگیهای قالب گیری مواد، بازیافت چنین محصولاتی را از اهمیت بیشتری برخوردار کرده است. بدون پلی استایرن، بسیاری از محصولات یکبار مصرف و لوازم خانگی امروزه موجود نبودند.

چه تفاوتها و شباهتهایی بین HIPS و GPPS وجود دارد؟

پلی استایرن (PS) یکی از محبوب ترین مواد ترموپلاستیک در جهان است، اما بسته به نوع کاربرد آنها، ممکن است شما بخواهید از پلی استایرن با مقاومت بالا (HIPS) یا پلی استایرن با کاربرد عمومی (GPPS) استفاده کنید؟

هر یک از آنها دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند که باید قبل از تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه برای پروژه و کاربرد نهایی، در مورد آنها خوب تحقیق کنید.

در Petro Providers ، ما مفتخر به ارائه تخصصی ویژگیهای مواد در زمینه تولید محصول به مشتریان خود هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوع پلی استایرنی که می خواهید به عنوان محصول نهایی خود انتخاب کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

تفاوتهای GPPS در مقایسه با HIPS به شرح زیر است :

 • در حالیکه هر دوی GPPS و HIPS کم هزینه در نظر گرفته می شوند، اما پلی استایرن معمولی (GPPS) مقرون به صرفه تر است.
 • (GPPS) شکننده است و دارای مقاومت پایین تر در مقابل ضربه و همچنین ثبات ابعادی کمتری نسبت به (HIPS) است.
 • برخلاف HIPS ،GPPS دارای یک لبه نازک آبی رنگ شفاف است. (GPPS) دارای وضوح شیشه ای مانند است که باعث محبوبیت آن در بسته بندی مواد غذایی شده است و میتوان آن را به راحتی به اشکال مختلف قالب زد و شکل داد.

چه تفاوتها و شباهتهایی بین HIPS و GPPS وجود دارد؟

چه چیزهای مشترکی بین HIPS و GPPS وجود دارد؟

در حالیکه بعضی از تفاوتهای کلیدی بین رزین های پلی استایرن مقاوم به ضربه و پلی استایرن معمولی (GPPS) ، وجود دارد. اما آنها دارای چندین ویژگی مشترک هستند :

 • هر دو رزینی کم هزینه، سفت و سخت دارند.
 • پردازش و تولید آنها آسان است.
 • روشهای فرآوری شامل قالب گیری تزریقی، اکستروژن، بادی و ترموفرمینگ است.
 • هر دو با FDA سازگار هستند و همین امر باعث شده است که آنها در وسایل آشپزخانه و بسته بندی مواد غذایی بسیار مورد استفاده قرار گیرند.
 • هر دو در کاربردهای بهداشتی نیز استفاده می شوند و قابل بازیافت هستند.

ویژگیهای منحصر به فرد پلی استایرن معمولی (GPPS) چیست؟

پلی استایرن معمولی (GPPS) می تواند توسط انواع روشهای مصنوعی پلیمری شود، صنعت فعلی عمدتا از پلیمریزاسیونا نبوه و پلیمریزاسیون تعلیق، برای پلی استایرن با کاربرد عمومی (GPPS) استفاده می کند و محصولی ایجاد می شود که شامل ویژگیهای زیر است:

 • پلی استایرن معمولی (GPPS) در هیدروکربنهای معطر، هیدروکربنهای کلردار، کتونهای آلیفاتیک و استرها قابل حل است. این ماده میتواند در برابر عملکرد برخی روغنهای معدنی، اسیدهای آلی، قلیایی و نمک مقاوم باشد.
 • دارای جذب پایین آب است.
 • پلی استایرن معمولی می تواند خواص مکانیکی و پایداری ابعادی خود را در شرایط مرطوب هم حفظ کند.
 • دارای خصوصیات الکتریکی عالی است.
 • مقاوم در برابر شرایط محیطی، تحت تأثیر تغییرات دما و رطوبت و تحت تأثیر تخلیه تاج نیست.
 • مقاوم در برابر اشعه ایکس، عاری از بو و طعم است.
 • غیر سمی است.
 • عیب اصلی پلی استایرن معمولی شکننده بودن آن و همچنین عدم مقاومت در برابر ضربه و حرارت است و فقط در دماهای پایین و بار کم قابل استفاده است.

تولید کنندگان پلاستیک بازیافتی

بازیافت پلاستیک امروزه به عنوان یک برند تجاری پیشرو شناخته شده است. بسیاری از کشورهای جهان تولید کننده پلی استایرن معمولی هستند، و در حال کار بر روی پروژه هایی برای ایجاد انواع مختلف پلاستیکهای قابل استفاده مجدد هستند. نام تثبیت شده در این عرصه با نام اختصاری (GRM POLYMER) است. این شرکت با تولید مواد خام ارزانتر از اختراعات و استارت آپهای جدید پشتیبانی می کند.

آنها زباله های پلاستیکی را بازیافت کرده و آنها را به گلوله های پلاستیکی General purpose poly styrene (GPPS) قابل استفاده مجدد، تبدیل می کنند. این گلوله ها برای تولیدکنندگان محصولات جدید مفید هستند و هزینه تولید آنها نیز چندان زیاد نیست.

انواع روشهای قالب گیری ترمو پلاستیک

در دنیای در حال تحول در کارخانه gpps، از پلاستیک برای ساخت همه چیز از قطعات بدنه خودرو گرفته تا قطعات مصنوعی بدن انسان استفاده می شود. برای ایجاد اجزای حیاتی و اطمینان از عملکرد مطلوب، بسیاری از تولیدکنندگان استفاده از قالب گیری با تزریق پلاستیک را انتخاب می کنند.

متناسب با نیازهای متنوع صنعت، روشهای مختلفی از قالب گیری پلاستیکی نیز موجود است که هر کدام ویژگیها و مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهند.در زیر تعدادی از رایج ترین روشهای مختلف قالب گیری پلاستیک آورده شده است.

قالب گیری بادی

روش قالب گیری بادی،مشابه مراحل دمیدن در شیشه است. برای دمیدن قالب یک قطعه، یک قسمت بزرگی از پلاستیک که معمولاً به شکل یک لوله  است، گرم شده و با هوا باد می شود و تا زمانیکه تمام قالب پر شود ادامه می یابد. به این ترتیب پلاستیک پلی استایرن معمولی (GPPS) به شکل دلخواه خود در می آید.

بعد از سرد شدن، قسمت پلاستیکی تازه شکل گرفته از قالب خارج می شود. قالب گیری بادی به ویژه برای تولید اجسام توخالی یک تکه و در حجم زیاد مفید است، زیرا این فرآیند میتواند به سرعت ظروف یکدست و با دیواره نازک ایجاد کند.

مناسب برای اشیا کوچک مانند بطریها، و همچنین ظروف بزرگتر مانند ظروف ذخیره سازی و طبل است. مواد استفاده شده در این روش شامل پلی اتیلن با چگالی کم، پلی اتیلن با چگالی بالا، پلی اتیلن ترفتالات، پلی پروپیلن و پلی وینیل کلراید است.

قالب گیری فشاری

قالب دهی با فشار شامل قرار دادن پلی استایرن معمولی گرم شده در داخل قالب گرم شده، سپس بستن آن برای فشرده سازی پلاستیک به شکل دلخواه است. پس از خنک شدن، قطعه پلاستیکی از قالب خارج می شود. فرآیند گرمایش، به شما اطمینان میدهد که محصول نهایی یکپارچگی و شکل خود را حفظ خواهد کرد.

قالب گیری فشاری مزایای منحصر به فرد بسیاری را به همراه دارد. هم مقرون به صرفه است و هم بسیار کارآمد. این فرایند همچنین کاملاً متنوع است و به تولیدکنندگان امکان می دهد قطعاتی را ایجاد کنند که از نظر ضخامت، طول و پیچیدگی بسیار متفاوت باشند.

از آنجا که در قالب دهی بافشار اغلب از کامپوزیتهای پیشرفته برای مواد پلاستیکی استفاده می شود، فرآیند تولید قطعات با دوام و مقاوم تر را موجب می شود که در بین طیف وسیعی از صنایع مختلف محبوبیت دارد.

به عنوان مثال، در این روش معمولاً از مواد با مقاومت بالا مانند رزینهای حرارتی، فایبرگلاس و پلاستیکهای تقویت شده استفاده می شود و در نتیجه محصولات مقاومتر از سایر فرآیندهای قالب سازی هستند.

این روش برای تولید قطعات، در طیف گسترده ای از کاربردها، از جمله قطعات خودرو، لوازم خانگی و چوب لباسی چوبی استفاده میشود.

قالب گیری اکستروژن

در حالیکه در انواع روشهای قالب گیری پلاستیک، از اکستروژن برای قرار دادن رزین های پلاستیکی پلی استایرن معمولی (GPPS) در قالب استفاده میشود، قالب گیری اکستروژن، مواد پلاستیکی ذوب شده را مستقیم به شکل قالب در می آورد.

این فرایند از این نظر منحصر به فرد است که شکل قالب، شکل محصول نهایی را تعیین میکند. قالب اکستروژن برای ساخت قطعات با طول بلند و مقطع های یکنواخت ایده آل است.

مشابه دستگاه قالب گیری تزریق پلاستیک، دستگاه قالب گیری اکستروژن دارای یک پیچ است که ​​برای تغذیه رزین پلاستیک General purpose poly styrene (GPPS) به داخل فیدر،می چرخد.

سپس پلاستیک مذاب از طریق قالب حرکت می کند و یک شکل لوله ای طولانی ایجاد میکند. سپس اکستروژن خنک شده، از دستگاه خارج می شود. قالب اکستروژن برای قطعات توخالی مانند لوله ها و نی ها مناسب است.

قالب گیری تزریقی

از بین فرایندهای مختلف قالب گیری موجود، قالب گیری تزریقی متنوع تر است، زیرا میتوان از آن برای ایجاد انواع قطعات هم در اندازه و هم در شکل استفاده کرد. اصول اولیه قالب گیری تزریقی کاملاً ساده است، اما در مورد حفظ سازگاری قطعه، روند واقعی می تواند بسیار پیچیده باشد.

این فرآیند شامل تزریق پلاستیک ذوب شده به قالب است که از فولاد ساخته شده است. قالب خود دارای حفره هایی است که قطعات را تشکیل می دهد. پس از تزریق ، پلاستیک مذاب حفره ها و بقیه قالب را پر می کند.

پس از خنک شدن، قطعات توسط پین ها خارج میشوند.به لطف قابلیت انعطاف پذیری عالی، می توان از قالب تزریق برای ایجاد همه چیز از قطعات بزرگ خودرو گرفته تا قطعات کوچک و پیچیده و در تجهیزات جراحی استفاده کرد.

قالب گیری تزریق همچنین امکان سفارشی سازی بالا را فراهم می کند، زیرا از رزین های پلاستیکی و مواد افزودنی مختلفی میتوان استفاده کرد.

قالب گیری تزریقی برای ایجاد حجم بسیار زیاد قطعات دقیق مناسب ترین است. به محض شروع تولید ، هزینه هر قسمت به طور قابل توجهی کاهش می یابد، و این روند برای تولید با حجم بالا بسیار اقتصادی است.

قالب گیری تزریق پلاستیک پلی استایرن معمولی (GPPS) یک راه حل بسیار قابل اعتماد برای تولید تعداد زیادی از اجزای دقیق و سازگار است.

همچنین نسبت به سایر روشهای قالب گیری کارآمدتر و مقرون به صرفه تر است، زیرا ضایعات بسیار کمتری تولید می کند. در نتیجه ، اغلب از قالب تزریق برای ساخت قطعات با کیفیت بالا در حجم بالا استفاده میشود.

 

اثرات زیست محیطی

پلاستیک یکی از محبوب ترین و مفیدترین مواد در دوران مدرن است. ما در حال حاضر حدود ۲۰ برابر بیشتر از ۵۰ سال پیش از پلاستیک استفاده میکنیم.ما می توانیم با استفاده مجدد و بازیافت مواد تا حد امکان، طول عمر پلاستیکها را بهینه کنیم. مطمئناً، بازیافت پلاستیک یک گام مناسب در جهت کنترل تجمع آلاینده ها در زمین است.

متناسب با موجودی کارخانه تولید کننده، قیمت پلی استایرن معمولی تعیین می شود. طبیعتا هر چقدر موجودی پلی استایرن موجود در انبار کارخانه کمتر باشد به همان اندازه قیمت پلی استایرن معمولی بالاتر خواهد بود.

شرکت محب بسپار با صادرات پلی استایرن معمولی ، در جلوگیری از خروج ارز از کشور گام مهمی را برداشته و امید است که با گسترش صادرات به سایر کشورها، بتوان محصولات ساخت ایران را به اقصی نقاط دنیا براساس قوانین بین المللی صادر کرد.

شرکت محب بسپار ایده گستر در زمینه تولید و فروش پلی استایرن معمولی (GPPS) جهت مصرف داخل و صادرات انواع پلی استایرن از جمله صادرات GPPS فعالیت دارد.

یکی از محصولاتی که در ایران دارای مجوز صدور می‌باشد، مواد پلیمری و شیمیایی هستند که سود زیادی برای تجار می‌تواند به ارمغان آورند. نکته قابل توجهی که در زمینه صادرات پلی استایرن معمولی حائز اهمیت است، کیفیت بالای این محصولات در کاخانه‌های ایرانی است که در رقابت با سایر شرکت‌های پتروشیمیایی می‌باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بخش عمده‌ای از مواد پتروشیمی کشور ترکیه را در زمینه ساخت انواع پلی استایرن معمولی، مقاوم و انبساطی را ایران تأمین می‌کند.

وادرات پلی استایرن معمولی اغلب از کشورهای اروپایی و چینی انجام می‌گیرد. برای وادرات کالا نیز همانند صادرات به مجوزهایی نیاز است که باید قبل از انجام عملیات ان را به دست آورد.

به منظور اطلاع از قیمت پلی استایرن GPPS ، دریافت مشاوره و خرید پلی استایرن معمولی در گریدهای مورد نظر خود می‌توانید با کارشناسان ما در واحد بازرگانی ارتباط بگیرید.

فروش محصولاتی مانند پلی استایرن به تجربیات و تکنیک‌های خاصی نیازمند است. عواملی همچون زمان، نوع پلی استایرن یعنی بازاری و بورس بودن کالا، قیمت، تغییرات، آرشیوها و نمودارها همگی روی خرید پلی استایرن معمولی تأثیرگذارند. جهت اطلاع از به روزترین قیمت‌ پلی استایرن معمولی و مقاوم به ضربه به وب سایت اینترنتی پتروشیمی محب بسپار مراجعه فرمائید. مینیموم تناژ درخواستی این محصول بالای ۱۰۰۰ تن است.

عواملی مانند شرکت تولید کننده، کیفیت محصول، استانداردهای به کار رفته و… قیمت نهایی پلی استایرن معمولی را تعیین می‌کنند. جهت خرید پلی استایرن معمولی کد محصول، مشخصات، ابعاد، وزن و… را برسی فرمایید تا با محصول مورد نظر تطابق داشته باشد.

Gpps در سه نوع مختلف تولید و به بازار عرضه می‌گردد.  پلی استایرن معمولی که با همین نام شناخته می‌شود اغلب در مصارف عمومی کاربرد دارد. ضربه پذیری مناسب و مقاومت بالا در برابر حرارت در ساخت وسایل الکترونیکی، بدنه ساعت و… موثر است.

مهمترین تفاوت پلی استایرن معمولی با پلی استایرن مقاوم چیست؟

پلی استایرن معمولی نسبت پلی استایرن مقاوم کم هزینه تر و در عین حال شکننده تر است

صادرات پلی استایرن معمولی ل در مجموعه محب بسپار به کدام کشورها انجام می شود؟

به کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی

قیمت پلی استایرن معمولی (GPPS) در مقایسه با سایر پلی استایرن ها چگونه است

قیمت آن نسبت به پلی استایرن کمتر بوده و این قضیه بخاطر خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده شیمیایی است.

امکان خرید پلی استایرن معمولی (GPPS) بصوورت عمده از مجموعه محب بسپار وجود دارد؟

بله امکان خرید بصورت عمده و خرده وجود دارد.

کدام یک از ویژگی‌های پلی استایرن معمولی در زمینه تولید محصولاتی مانند اسباب‌بازی نقش دارد؟

این پلیمر در برایر فشار محیط مقاومت بالایی دارد و جریان‌پذیری خوبی آن منجر به استفاده و کاربرد آن در زمینه ساخت اسباب بازی گشته‌است.

بزرگ‌ترین رقیب ایران در ساخت پلی استایرن چه کشوری است؟

همواره مواد پتروشیمیایی زیادی در کشورمان ساخته می‌شود که برخی شرکت‌ها در بحث صادرات مجوز دارند. بزرگ‌ترین رقیب ایران در حال حاضر، در زمینه ساخت و صادرات پلی استایرن کشور ترکیه می‌باشد.

ترخیص چه نوع پلی استایرن‌هایی از ایران انجام می‌گیرد؟

استایرن منومر، عایق پلی استایرن، پلی استایرن معمولی، مقاوم، HIPS, ، EPS، XPS، قرنیز پلی استایرن، پلی استایرن اکسترود شده و انبساطی

فایل  General purpose poly styrene (GPPS)،PDF چگونه بدست می آید؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *